Kada se radi vakcinacija pasa?

Vakcinacija predstavlja jedan od najvažnijih aspekata preventivne zdravstvene zaštite pasa. Pravilna i pravovremena vakcinacija štiti vašeg ljubimca od ozbiljnih zaraznih bolesti i osigurava mu dug i zdrav život. Razumevanje pravilnog rasporeda vakcinacije ključno je za svakog vlasnika psa.

Prvi susret sa veterinarom

Štene bi trebalo prvi put odvesti kod veterinara već u šestoj nedelji života. Ovaj prvi pregled je izuzetno važan jer veterinar procenjuje opšte zdravstveno stanje šteneta i određuje individualni plan vakcinacije. Tokom ovog pregleda, veterinar će pregledati štene, očistiti ga od parazita i dati savete o pravilnoj ishrani i nezi.

Početak vakcinacije

Prva vakcina se obično daje štenetima u starosti od šest do osam nedelja. U ovom uzrastu, majčina antitela koja su štene štitila od rođenja počinju da slabe, pa je neophodno početi sa aktivnom imunizacijom. Važno je napomenuti da se pre vakcinacije štene mora očistiti od crevnih parazita, jer oni mogu umanjiti efikasnost vakcine.

Period primarne vakcinacije

Period primarne vakcinacije traje nekoliko nedelji i podrazumeva davanje nekoliko različitih vakcina u određenim vremenskim razmacima. Svaka vakcinacija pasa Beograd stimuliše imuni sistem šteneta da stvara antitela protiv određenih bolesti. Razmak između vakcina je obično dve do četiri nedelje, što omogućava organizmu da adekvatno odreaguje na svaku vakcinu.

Završetak primarne vakcinacije

Prva vakcinacija se završava kada štene napuni četiri meseca. Do ovog uzrasta, štene bi trebalo da primi sve osnovne vakcine koje će ga štititi od najčešćih zaraznih bolesti. Nakon završetka primarne vakcinacije, štene stiče osnovnu zaštitu koja će trajati određeni vremenski period.

Revakcinacija mladih pasa

Nakon završene primarne vakcinacije, mladi psi primaju prvu revakcinaciju sa godinu dana starosti. Ova revakcinacija je izuzetno važna jer učvršćuje imunitet stečen primarnom vakcinacijom i produžava period zaštite. Veterinar će tokom ovog pregleda proceniti opšte zdravstveno stanje psa i po potrebi prilagoditi dalji plan vakcinacije.

Praćenje reakcija na vakcine

Nakon svake vakcinacije, važno je pratiti psa narednih 24-48 sati. Blage reakcije poput pospanosti ili gubitka apetita su uobičajene i prolazne. Međutim, ako se pojave ozbiljnije reakcije poput otežanog disanja ili jakog svraba, neophodno je odmah kontaktirati veterinara.

Dokumentacija o vakcinaciji

Svaka vakcinacija se beleži u pasoš ili zdravstveni karton psa. Ova dokumentacija je važna ne samo za praćenje istorije vakcinacije već i za putovanja, smeštaj u pansione ili posete salonu za šišanje. Važno je čuvati ovu dokumentaciju i redovno je ažurirati.

Individualni pristup vakcinaciji

Svaki pas je jedinstven i može zahtevati prilagođeni raspored vakcinacije. Faktori koji utiču na plan vakcinacije uključuju rasu, starost, zdravstveno stanje, način života i izloženost rizicima. Veterinar će uzeti u obzir sve ove faktore pri određivanju optimalnog rasporeda vakcinacije za vašeg ljubimca.

Close Comments

Comments are closed.