Preparati za mršaljvenje - Za i protiv

Preparati za mršavljenje od svoje pojave na tržištu, pa sve do danas privlače veliku pažnju i naširoko su korišćeni. Koje su prednosti, a koje mane ovih preparata otkrivamo u nastavku.

Prednosti preparata za mršavljenje

Iako su estetski rezulatati preparata najvidljiviji, oni nisu jedine prednosti preprata za mršavljenje. Ovi preprati indirektno deluju i na opšte zdravlje, ali i na mentalno stanje pojedinaca.

Lečenje stanja povezanih sa gojaznošću

Gojaznost je često povezana sa različitim zdravstvenim stanjima kao što su dijabetes, visok krvni pritisak i bolesti srca. Preparati za mršavljenje pomažući  pojedincima da se oslobode viška kilograma, ujedno poboljšavaju opšte zdravlje i smanjuju rizik od ovih stanja povezanih sa gojaznošću. Pa se tako kao pozitivne posledice gubitka težine javljaju:

  • niži krvni pritisak i manji rizik od srčanih oboljenja;
  • niži nivoi triglicerida;
  • poboljšana pokretljivost i smanjen bol;
  • bolji seks i manje erektilne disfunkcije;
  • poboljšano raspoloženje;
  • bolji i kvalitetniji san;
  • poboljšana insulinska rezistencija;
  • manji rizik od višestrukih karcinoma;

Efikasni u brzom gubitku težine

Ovi lekovi deluju tako što potiskuju apetit, povećavaju metabolizam ili blokiraju apsorpciju masti u telu. Lekovi za mršavljenje mogu pružiti značajan podsticaj pojedincima koji se bore da izgube težinu na tradicionalne načine.

Kada je reč o drugim vrstama preparata kao što su, recimo Herbalife proizvodi, način na koji deluju ovi preparati je sasvim drugačiji. Oni su bazirani na principu ograničenog unosa kalorija, uz balansiran unos ugljenih hidrata i proteina. Tako recimo, Herbalife zamenski obrok, ima svega 220 kcal, ali zahvaljujući visokoj količini proteina ovaj šejk pruža dugotrajan osećaj sitosti. Tako je cilj ovakvih preparata lakša kontrola dnevnog unosa kalorija.

Psihološke prednosti

Gubitak težine može imati pozitivan uticaj na samopoštovanje i samopouzdanje pojedinca. Za neke ljude, lekovi za mršavljenje mogu da pruže psihološki podsticaj, pomažući im da bolje kontrolišu svoju težinu i sliku o telu. 

Ovo povećanje samopouzdanja često se prenosi u druge oblasti života, što dovodi do poboljšanja mentalnog blagostanja i ukupnog kvaliteta života.

Mane preparata za mršavljenje

Iako vrlo efikasni, preparati za mršavljenje nisu bez mana, u nasatvku ćemo videti koje su to njihove mane.

Cene lekova mogu biti visoke

Lekovi za mršavljenje mogu biti skupi i ovo može stvoriti finansijski teret za pojedince koji se bore sa viškom kilograma. Problem je kada se opredelimo za lekove za mršavljenje što pored novca koji izdvajamo za hranu i obroke, moramo da izdvojimo i dodatni novac za lekove.

Ukoliko želite da izbegnete negativne posledice po vaš novčanik, možete se opredeliti za popularne šejkove, koji predstvaljaju zamenu za obroke. U ovoj situaciji deo budžeta koji inače trošimo na obroke samo usmeravamo na zdravu varijantu obroka. Najpoznatiji vid ovih obroka jesu Herbalife šejkovi, i ukoliko želite da saznate koja je cena ovih gotovih oborka, posetite stranicu nezvisnog člana – Herbalife cena!

Potencijalni neželjeni efekti

Kada je reč o neželjnim efektima, oni se najčešće javljaju kada se upotrebljavaju lekovi za mršavljenje. Kada je reč o prepratima kao što su gotovi obroci, biljni čajevi, nuspojave su jako retke, a u slučaju pojave najčešće su kratkotrajne i bezopasne. 

Uobičajeni neželjeni efekti lekova za mršavljenje uključuju mučninu, dijareju, zatvor i glavobolju, dok neki lekovi za mršavljenje mogu imati ozbiljnije neželjene efekte, kao što su povišen krvni pritisak, lupanje srca ili promene raspoloženja.

Najstariji i najčešće korišćeni lek za mršavljenje je fentermin. Postoji od 1959. godine i koristi se u kombinaciji sa topiramatom od 1990-ih.

Fentermin deluje na nivou mozga kako bi smanjio glad. Ovaj lek nije prikladan za one sa hipertireozom, glaukomom ili srčanim oboljenjima ili koji su imali moždani udar.

Neželjeni efekti uključuju glavobolju, prekomernu stimulaciju, visok krvni pritisak, nesanicu, ubrzan ili nepravilan rad srca i tremor. 

Tirzepatid je prvobitno odobren za lečenje dijabetesa tipa 2, da bi 2023. bio odobren kao lek za gubitak težine. Deluje tako što povećava osećaj sitosti i pomaže ljudima da održavaju restriktivniju ishranu.

Uobičajeni neželjeni efekti ovog leka uključuju zatvor, uznemireni stomak, nadimanje i dijareju. Potencijalne ozbiljne nuspojave takođe uključuju stomačne probleme, ili otkazivanje bubrega, probleme sa žučnom kesom, pankreatitis ili hipoglikemiju.

Orlistat (Xenical) je inhibitor lipaze koji deluje tako što blokira enzim koji razgrađuje masti konzumirane hranom, čime inhibira apsorpciju masti iz ishrane.

Nesvarena mast se zatim prenosi kroz telo. Najčešći neželjeni efekti su mastan iscedak iz rektuma, nadutost sa iscjetkom, pojačana defekacija, fekalna inkontinencija.

Kratkoročni uspeh, dugoročni izazovi

Lekovi za mršavljenje mogu obezbediti brz gubitak težine u kratkom roku. Međutim, istraživanja pokazuju da je dugoročni uspeh održavanja gubitka težine izazovan za većinu pojedinaca, bez obzira da li su koristili preparate za mršavljenje ili ne. 

Ovo znači da pojedinci mogu povratiti težinu kada prestanu da uzimaju lekove ili koriste preparate, osim ako nisu napravili održive promene u načinu života. 

Preparati za mršavljenje mogu pružiti početni podsticaj, pomoći pojedincima da upravljaju uslovima povezanim sa gojaznošću i nude psihološke prednosti. 

Međutim, od suštinskog je značaja da se lekovima za mršavljenje pristupa sa oprezom, s obzirom na potencijalne neželjene efekte, kratkoročni uspeh, dugoročne izazove, cenu i rizik od zavisnosti. 

Preparati će nam dakle definitivno pomoći da brže uočimo rezultate, i da nam ti rezultati budu motivacija za nastavak, ali trajna promena, bez jo-jo efekta, dolazi isključivo sa promenama načina života. 

Ključno je zapamtiti da se održivi gubitak težine najbolje postiže kombinacijom zdrave ishrane, redovnog vežbanja i promene ponašanja.

Close Comments

Comments are closed.