Šta je tekstil i gde se koristi?

Izuzetno široka kategorija materijala koja obuhvata sve prirodne i sintetičke vlaknaste materijale, tekstil se koristi za proizvodnju tkanina, prediva, tepiha, mreža i drugih proizvoda. 

Termin tesktil potiče od latinske reči “textilis”, a koja što znači “tkan”. Kroz istoriju, ljudi su koristili različite izvore, poput biljaka i životinja, da bi proizveli tekstilne materijale koji su im pružali zaštitu, toplotu i udobnost. 

Sve to je dovelo do toga da tekstil Beograd danas bude u širokoj upotrebi, ali i da se za proizvodnju zavesa, posteljina i drugih proizvoda koriste najrazličitiji materijali. 

Brojne su vrste tekstilnih vlakana, a primarna podela je na prirodna i sintetička, odnosno polusintetička. U prirodna tekstilna vlakna, pored ostalih spadaju biljna vlakna, kao što su pamuk, lan i konoplja, kao i juta. Takođe, u prirodna vlakna spadaju i ona koja imaju životinjsko poreklo, kao što su recimo vuna, kašmir, svila i drugi. 

Sintetička i polusintetička vlakna su sve više zastupljena, tako da prodavnice koje su specijalizovane za tekstil Beograd upravo proizvoda od njih i imaju najviše u ponudi. U sintetička vlakna, između ostalih spadaju poliester, najlon i spandeks, kao i akril. Što se tiče polusintetičkih tkanina, najpoznatija je viskoza.

Kako se proizvodi tekstil?

Celokupan postupak proizvodnje je danas, zahvaljujući primeni savremene tehnologije, u velikoj meri i usavršen i olakšan. Ali ipak postoje koraci, koji svakako moraju da budu ispoštovani, a koji će to koraci tačno biti, u velikoj meri zavisi i od vrste samog vlakna, odnosno od njegovih karakteristika.

U osnovi, najpre se konkretna vlakna obrađuju, kako bi nastalo predivo, posle čega sledi tkanje i pletenje, što su procesi koji predivo pretvaraju u konkretne tkanine. Tokom procesa tkanja se koriste različite vrste vertikalnih i horizontalnih niti, dok se u pletenju predivo plete u tkaninu.

Posle svega toga slede i bojenje i štampanje, odnosno dodavanje određenih boja i šablona na tkanine. 

Završni procesi mogu uključivati omekšavanje, zatim štirkanje i presovanje ili nanošenje posebnih premaza, što opet sve zavisi od toga koja tkanina, odnosno kakav tekstil je tačno u pitanju. 

Gde se koristi tekstil?

Najčešće se sa odevnim predmetima povezuje tekstil Beograd, iako ima mnogo širu primenu. Posteljina, zavese i tepisi, kao i peškiri, takođe spadaju u tekstilne proizvode, koji se obilato koriste u domaćinstvu. Isto tako i kuhinjske krpe i stolnjaci. 

Industrijska upotreba tekstila odnosi se na različite vrste filtera i traka, kao i na druge proizvode, dok se tekstil, odnosno tekstilna vlakna koriste i u oblasti medicine i to najpre za izradu hirurških maski, zavoja, gaza i drugih potrepština u medicinskoj industriji. 

U savremenom svetu, održivost u tekstilnoj industriji postaje sve važnija. Postoji povećana potražnja za ekološki prihvatljivim tkaninama, recikliranjem tekstila i smanjenjem otpada. Uz to, inovacije u tekstilu uključuju razvoj takozvanih pametnih tkanina koje mogu, na primer, menjati boju ili recimo sprečiti znojenje. 

Koje prednosti nudi tekstil? 

Tekstil ima mnoge prednosti koje su doprinele njegovoj širokoj upotrebi kroz istoriju i u savremenom društvu. 

Neke od najznačajnijih prednosti tekstila su prilagodljivost i raznolikost, budući da se na tržištu može naći tekstil u različitim oblicima, teksturama i sa različitim svojstvima, što omogućava široko polje primene, od fine svilene haljine do čvrstog platna za šatore. 

Udobnost je još jedna prednost ovih materijala. Mnogi tekstilni materijali, kao što su pamuk i viskoza, pružaju prirodnu udobnost jer omogućavaju koži da “diše” i apsorbuju vlagu.

Vlakna kao što je vuna, na primer prirodno pružaju toplotnu izolaciju, čuvajući toplotu u hladnim uslovima i štiteći od hladnoće, dok je većina tekstilnih materijala lagana, što ih čini idealnim za izradu odevnih predmeta, recimo. Takođe važe i za vrlo izdržljive materijale, koji su mahom otporni na habanje, a što se naročito odnosi na najlon i poliester.

Samim tim što tekstil može biti bojen, štampan i oblikovan na beskonačno mnogo načina, to pruža korisnicima veliki broj mogućnosti za njegovo korišćenje. Uz to, mnogi tekstilni materijali su relativno jeftini za proizvodnju, što ih čini prilično lako dostupnim za mnoge potrošače. 

Ne treba zaboraviti ni to da tekstilne vlaknaste strukture omogućavaju prepletanje sa drugim materijalima, što rezultira proizvodima koji kombinuju najbolje osobine oba materijala. 

Izuzetno značajna prednost koju takođe nudi tekstil Beograd vezana je i za relativno lako održavanje, uzevši u obzir da su mnoge tekstilne tkanine vrlo jednostavne i lake za čišćenje i da se generalno vrlo lako održavaju. 

Prirodni tekstilni materijali, kao što su pamuk, lan i vuna, su biorazgradivi, što smanjuje njihov eventualni negativni uticaj na životnu sredinu, što je svakako još jedna od značajnijih prednosti tekstila. 

Close Comments

Comments are closed.